gallery_big4
gallery_big3

Fethiye Dalış Noktaları

AKVARYUM
Fethiye’nin en iyi duvar dalışı noktalarından birisidir. Her seviyede dalgıçın keyif alacağı güzellikleri sunar. Duvar başlangıcı 9 metreden başlayıp, 35 metreye uzanır. Dalışta duvarı sağınıza alırsanız duvar üzerinde çok iri orfoz, sinarit, müren ve barracuda sürülerine rastlamanız mümkün olacaktır. Akvaryum Koyu da her seviyede dalgıç için uygun bir dalış noktasıdır. Maksimum derinlik 10 metredir. Bu alan bir lagün gibidir ve bir çok turuncu süngere, kum balığına, grouper’a ve ahtapotlara ev sahipliği yapar. Kumlu ve kayalık dip kompozisyonu iyi bir görüş alanı sağlar.. Gece dalışı için de uygun olan bu bölgede bol bol fotoğraf çekme fırsatı bulabilirisiniz.

AFKULE ve TÜRK HAMAMI
Fethiye limanından yaklaşık 45 dakikalık tekne yolculuğu sonrası ulaşılan koy, dalgıçlar kadar şnorkel dalıcılarının da uğrak yeridir. Tatilin ve temiz suların tadını çıkarmak için derin bir nefes alıp çam kokularını ciğerlerinize çekerken, dağın tepesinde çamların arasından bir manastır dikkatinizi çeker. Söylentiye göre Afkulu adlı peder burada yaşarmış. Zaman içinde bu ad ağızdan ağıza değişerek Afkule diye anılmaya başlamış. Yöredeki dalış noktası denizciler tarafından tepesindeki manastır ve eski zamanda yaşayan pedere ait olduğu söylentilerinden dolayı Afkule olarak adlandırılmasına karşın, dalış merkezlerince Türk Hamamı veya Alaaddin’s Cave olarak bilinir. Fethiye’nin en popüler dalış noktasıdır Afkule. Dalış girişi koyun ucundaki mağaralardan başlıyor. 27 metrede başlayan büyükçe giriş, kayaların üzerindeki birçok renk ile konuklarını karşılıyor. Dipteki kuma ulaşmak için 40 metreye inilmesi gerekiyor. Girişi yüzeye yakın olan ikinci mağaraya ise büyükçe bir delikten geçilerek ulaşılıyor. Bu mağaraya Türk Hamamı deniliyor. Derinliği yaklaşık 6 metre olan mağaranın tepesindeki delikten süzülen ışık ortama bambaşka bir hava veriyor. Şnorkelli dalgıçlarında uğradığı bu görkemli mağaraya uğramadan dalışınızı bitirmeyin ve tabii eşkina sürüleriyle orfozların fotoğraflarını çekmeden ayrılmayın. Dik dağların yamacındaki bu derin berrak sular birbirine yakın iki mağarayı barındırır. Tekne derin sulara yaklaşık 40 metrelere demirler. İlk olarak girişi derin olandan, yani koyun ucundakinden başlanır. 27 metrelerde başlayan büyükçe giriş kayaların üzerindeki birçok renk ile sizi karşılar. Dipdeki kum ise 40 metrelerdedir. İçine girdiğiniz mağara 7 metreye kadar yukarıya doğru yükselir. Özellikle derinlerdeki kovuklarda büyük orfozlar sizden kaçmazken, eşkina sürüleri de orfozları bırakıp onların fotoğrafını çekmeniz için kaçmadan sıralarını beklerler. Yüzlerce renkli süngerden oluşan mağara makro fotoğrafçılar için çok uygundur, Kayaların diplerindeki dantel mercanları ellemeden ya da paletiniz ile kırmadan dalışınızı yapmanız, yöredeki rehber dalgıçların isteğidir. Daha sonra bu mağarayı terk ederek koyun içine doğru yaklaşık 70 metre kadar 15 metrelerden yüzülür. Girişi yüzeye yakın olan büyükçe bir delikten geçilerek ikinci mağaraya ulaşılır. Mağaranın içi ve çevresi kırmızı renkli deniz gülleri tarafından kaplanmıştır. Bu ikinci mağaraya ise Türk Hamamı denir. Derinliği yaklaşık 6 metre olan mağaranın tepesindeki delikten süzülen ışık bulunduğunuz ortamı daha da coşku verici yapar.

ÜÇ TÜNELLER
Fethiye’deki dalış noktaları hep birkaç değişik adla adlandırılır. Üç tüneller de bunlardan birisidir. Bazı dalış merkezlerince de Küçük Resif olarak tanınır. Üçgen biçiminde aralıklı olarak bulunan üç geçit bulunur. İlk derin dalışların yapıldığı taşların başlangıcı 30 metredir. 12 metrede çıkışı olan geçitler renkli yapısının yanı sıra balıklarla doludur. Kayaların etrafı vatozların geçiş bölgesidir. Zemini kumlu olan yörede yeşil lapin balıkları çoğunluktadır. Tünellerin girişi 12-18 m derinliğinde yaklaşık 300 metrelik bir resifin sonunda yer almaktadır. Resif bittiğinde ise koyun girişinde 9 metre derinlikte bulunan bir tekne batığının üzerinden koya girilir

DALYAN KOYU
Dalışa yeni baslayanlar için ideal bir koy. Deniz sümüklü böcegi, rengarenk baliklar, süngerler, ahtapotlar ve küçük baracuda sürülerine rastlamaniz mümkün. Max derinlik 10 mt. Gece dalisi içinde çok uygun bir mekan.